Turizm Haftası

160128turizm-haftasi-afisiTurizm deyince akla genellikle yaz tatillerinde yapılan eğlenceli etkinlikler gelir. Oysa ki turizm hem eğlenmeye, hem öğrenmeye hem de dinlenmeye yarar. Türkiye, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve toplumun misafirperverliğiyle dünyada önde gelen turizm ülkelerinden biridir. Sahip olduğu turizm güzellikleri sayesinde Türkiye turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Bu güzelliklerin haricinde spor müsabakalarında aldığımız iyi dereceler, bilim ve sanat alanındaki başarılarımız da turist sayısının artmasını sağlamıştır.

Turizmin en önemli işlevi ülkeye döviz getirmesidir. Döviz sayesinde ülkenin ekonomisi iyileşir ve ülke daha hızlı kalkınır. Turizmin bu önemli işlevini hatırlatmak için her yıl 15-22 Nisan arası Turizm Haftası olarak kutlanır. Turizm Haftası’nda genellikle halka turistik bölgeler ve bu bölgelerin özellikleriyle ilgili bilgiler verilir. Türkiye çapında düzenlenen bu bilgilendirme toplantılarında Turizm Haftası ile ilgili yazılar da okunur. Bunun amacı gelecek yıllarda düzenlenecek olan Turizm Haftası etkinliklerine katılımı artırmaktır.

Okullarda düzenlenen Turizm Haftası törenlerinde genellikle Turizm haftası ile ilgili şiirler ve makaleler okunur. Bazı öğrenciler belli bir ücret karşılığında öğretmenleriyle birlikte Türkiye’nin turistik mekanlarını gezebilir. Küçük yaştaki öğrencileri daha kolay etkilemek için sınıflarının camlarına ve duvarlarına Turizm Haftası ile ilgili güzel sözler asılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.